Polecamy
wmpp

http://www.ptp.na1.pl/images//50%20lat%20ptp%20przewodnicz%B1ce.bmp

Najnowsze
Sonda
Czy popierasz akcję "Tylko mój brat mówi do mnie 'siostro'"?
 
Czy przeszkadza Ci gdy pacjent zwraca się do Ciebie "siostro"?
 
Odwiedziny

100 lat pielęgniarstwa w Polsce - książka Drukuj Email
07.04.2013.

Warto wiedzieć jakie mamy korzenie ...

 

"Nakładem wydawnictwa ad vocem Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, ukazało się dzieło „ Dzieje Pielęgniarstwa w Krakowie „ pod redakcją dr. Kazimiery Zahradniczek. Dzieło to jest pracą zbiorową osiemnastu osób związanych z pielęgniarstwem.
Kilka autorek od lat zajmuje się historią pielęgniarstwa, ma bogaty warsztat naukowy i duże doświadczenie. Dzieło jest oparte na bogatym materiale źródłowym: książkach, biografiach,artykułach z czasopism, protokołach, świadectwach, listach, fotografiach, przemówieniach,podziękowaniach.

A oto fragment recenzji, którą napisała dr hab. Helena Lenartowicz : „ Dzieło to ma wielką wartość. Pamiętać bowiem należy o tym, że pełna identyfikacja z zawodem pielęgniarskim, z jego misją i rolą w społeczeństwie jest bardzo trudna, a może nawet niemożliwa bez znajomości historycznych przeobrażeń i procesu dochodzenia do aktualnej rzeczywistości.
Bez zrozumienia przeszłości nie można skutecznie budować podstaw tego, co można nazwać kulturą zawodu. Przyjmuję zatem opracowanie pt. Dzieje pielęgniarstwa w Krakowie z należytym uznaniem i podziękowaniem dla Autorek i Autorów za ogromny wysiłek włożony
w opracowanie dzieła. Dziękuję także Małopolskiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych za sprzyjanie inicjatywie i sfinansowanie wydania. Jestem przekonana, że środowisko pielęgniarek przyjmie „ Dzieje pielęgniarstwa w Krakowie „ z satysfakcją, radością i zainteresowaniem. Jest to bowiem bogate źródło wiedzy o własnej tożsamości, wiedzy wzbudzającej poczucie dumy z przynależności do tej właśnie, a nie innej profesji".

Dzieło to (563 strony) stanowi znakomitą pomoc dydaktyczną dla nauczycieli i studentów, zawiera bowiem opracowaną ponad stuletnią historię polskiego pielęgniarstwa wraz z obszerną bibliografią i cennymi ilustracjami. Powinno znaleźć się w każdej uczelnianej bibliotece oraz w posiadaniu pielęgniarek nie tylko absolwentek szkół krakowskich.

Dzieło to można zakupić indywidualnie bądź hurtowo :http://moipip.lh.pl/portal/lista/main/30 , e-mail :
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , Tel. 12 422 88 54, cena egzemplarza 50 zł.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »