Polecamy
wmpp

http://www.ptp.na1.pl/images//50%20lat%20ptp%20przewodnicz%B1ce.bmp

Najnowsze
Sonda
Czy popierasz akcję "Tylko mój brat mówi do mnie 'siostro'"?
 
Czy przeszkadza Ci gdy pacjent zwraca się do Ciebie "siostro"?
 
Odwiedziny

Konferencja e-zdrowie Drukuj Email
19.12.2011.

Konferencja dotycząca e-Zdrowia

W dniach 28-29 listopada 2011 r. w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca e-Zdrowia, organizowana w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Uczestnicy konferencji mieli szansę zapoznać się z tematyką dotyczącą bezpieczeństwa i jakości informacji medycznej oraz szerokiego zastosowania technologii telemedycznych dla obywateli Unii Europejskiej w ramach Europy Cyfrowej. Prezentacje i zdjęcia - więcej ...

Czy w e-zdrowiu znajdzie się miejsce dla e-pielęgniarstwa ???

Stanowisko XV KZD w sprawie e-zdrowia (27.11.2009)

Warszawa, 5.12.2011 r.

PTP ZG / 621 /07/11

Pan Michał Boni

Minister Administracji i Cyfryzacji

  

Pan Jakub Szulc

Podsekretarz Stanu

w Ministerstwie Zdrowia

 

W imieniu prawie dwustu tysięcy pielęgniarek w Polsce, jako przedstawiciel Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego – organizacji, która od prawie 20 lat prowadzi projekt mający na celu unifikację języka pielęgniarek na świecie zwracam się do Pana Ministra o podjęcie stosownych kroków umożliwiających zabezpieczenie środków w budżecie na zakupienie, dla polskich pielęgniarek licencji słownika– Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej (ICNP ®), tak jak to miało miejsce w przypadku pozostałych słowników, które obecnie funkcjonują w systemie.

Wprowadzenie tego projektu umożliwi interoperacyjność danych, niezbędną w transgranicznej opiece zdrowotnej i budowaniu niezbędnego minimum danych dla oceny zapotrzebowania na opiekę w Polsce.

Klasyfikacja jest własnością Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN). Wykorzystywanie komercyjne dla potrzeb np. wyceny świadczeń wymaga zakupienia licencji, która uzależniona jest od liczby użytkowników, nowych edycji i kosztów tłumaczenia. Opłata za 2 letnie użytkowanie to około 20 tys. dolarów, koszty są negocjowane indywidualnie z ICN.

Zakup licencji przez instytucje rządowe umożliwi uwidocznienie zadań realizowanych przez pielęgniarki i ułatwi im dokumentowanie swojej pracy. Wprowadzenie Klasyfikacji przełoży się także na oszczędność czasu z korzyścią dla pacjentów i dla jakości sprawowanej opieki.

W najbliższych latach, również Polska, zmierzy się nie tylko ze starzejącym się społeczeństwem, ale także ze znacznym zmniejszeniem liczby wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego.

Dostarczenie pielęgniarkom narzędzi, które uczynią tę pracę lżejszą musi stać się priorytetem rządu, który dąży do m.in. wydłużenia wieku emerytalnego także i tej grupy zawodowej.

Bez dobrych warunków pracy, osiągalnych również dzięki ICNP ®, nie będzie możliwości sprostania temu wyzwaniu w ciągu najbliższych 20 lat.

Mając na uwadze pilność wprowadzenia stosowanych rozwiązań, bardzo proszę Pana Ministra o jak najszybsze podjęcie działań umożliwiających, informatyzującym się podmiotom leczniczym, włączenie klasyfikacji do rekordu pacjenta.

Klasyfikacja jest zalecana przez WHO i Komisję Europejską do opisu pracy pielęgniarki i będzie kluczową klasyfikacją niezbędną dla wywiązania się z kontynuacji opieki wynikającej z praw pacjenta w trangranicznej opiece zdrowotnej.

Niestety z posiadanych przeze mnie informacji w żadnym z projektów informatyzacji prowadzonych przez CSIOZ (P1 i P2) nie ma możliwości włączenia Klasyfikacji, jako słownika dla sfinansowania zakupu licencji.

W przypadku pytań pozostaję do dyspozycji Pana Ministra.

 

z poważaniem

 

Dorota Kilańska

                                                                                   Prezes ZG Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego

 

Do wiadomości:

1. Minister Zdrowia

2. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

3. Minister Finansów

4. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych

5. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych

Więcej o ICNP (R)

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »