Polecamy
wmpp

http://www.ptp.na1.pl/images//50%20lat%20ptp%20przewodnicz%B1ce.bmp

Najnowsze
Sonda
Czy popierasz akcję "Tylko mój brat mówi do mnie 'siostro'"?
 
Czy przeszkadza Ci gdy pacjent zwraca się do Ciebie "siostro"?
 
Odwiedziny

Z działalności Koła PTP przy SWPZZPOZ w Radomiu Drukuj Email
02.01.2011.

Z przyjemnością pragnę poinformować koleżanki pielęgniarki, że dnia 22 listopada 2010 roku Koło Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, działające przy SWPZZPOZ w Radomiu, zorganizowało spotkanie z nestorką zawodu - Panią Mieczysławą Pogodzińską. W spotkaniu wzięło udział 28 pielęgniarek naszego szpitala wraz z Pielęgniarką Naczelną Szpitala Bożeną Kosińską.

 

 
 

 

Pani Mieczysława opowiedziała nam bardzo ciekawą historię o tym, jak została pielęgniarką i co pomogło jej w wyborze tego zawodu.

Dowiedziałyśmy się, że jako dziecko miała problemy ze zdrowiem i była częstym gościem ówczesnych ośrodków zdrowia. Tam zafascynowała ją praca pielęgniarki. Wizerunek białego, wykrochmalonego fartucha i odgłos narzędzi chirurgicznych spowodowały, że zapragnęła być pielęgniarką. Matka Pani Mieczysławy widziała ją w innej profesji i nie bardzo chciała się zgodzić by jako nastolatka wyjechała do innego miasta (Warszawy) pobierać nauki. Dopiero przypadek sprawił, że idąc z córką do kościoła by poświęcić obraz, spotkała księdza, który poparł pomysł Pani Mieczysławy. Dał jej list polecający do sióstr Józefinek prowadzących szkołę pielęgniarską w Warszawie na ulicy Wilczej. W 1949 roku po ukończeniu tejże szkoły, Pani Mieczysława dostała propozycję pracy wraz z zakwaterowaniem w Warszawie. Nie skorzystała z niej. Wróciła do Radomia, by tu wykorzystać nabytą wiedzę. Rozpoczęła pracę w ambulatorium Radomskich Zakładów Tytoniowych w systemie trzy-zmianowym. Brała udział w przygotowaniach do powstania żłobka przyzakładowego. Pani Mieczysława jest bardzo ciekawą postacią. W swoim życiu zawodowym zajmowała się prowadzeniem praktyk dla pielęgniarek, była Naczelną Pielęgniarką Przychodni Przemysłowych, pierwszą przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego po utworzeniu województwa radomskiego, honorową przewodniczącą zarządu województwa PTP. Była również przewodniczącą komisji historycznej Zarządu Głównego PTP. Dzięki jej opracowaniom dowiedziałyśmy się jak rozwijało się pielęgniarstwo na ziemi radomskiej. Opowiedziała nam historię powstania pierwszych szpitali w naszym mieście. Słuchałyśmy tych opowieści z zapartym tchem, ponieważ były to tak odległe, zupełnie nieznane nam czasy i ciekawe historie, które przenosiły nas do innego świata. Można było zapomnieć na chwilę o dzisiejszych trudnościach dnia codziennego.

 

W trakcie spotkania była możliwość obejrzenia Kronik Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego zawierających materiały historyczne od 1898 roku (kiedy to opiekę nad chorymi sprawowały siostry Szarytki).

Bardzo ciekawe zdjęcia, ważne dla pielęgniarstwa wydarzenia, artykuły prasowe zainteresowały wszystkie uczestniczki spotkania niezależnie od wieku, ponieważ dotyczyły one nas - pielęgniarek i naszego zawodu.

Naocznie można było przekonać się ile się przez te wszystkie lata zmieniło, ile pracy i wysiłku kosztowało to nasze koleżanki - nestorki zawodu - takie jak Pani Mieczysława, aby podnieść rangę pielęgniarstwa. Chwile refleksji i zadumy u wielu z nas uświadomiły nam ile miłości, oddania, szacunku do wykonywanego zawodu trzeba mieć w sobie, by w tak pięknym, dojrzałym wieku, w jakim jest Pani Mieczysława, dalej propagować zawód pielęgniarki i fascynować się nim.


Dziękujemy Pani, Pani Mieczysławo, za to wspaniałe spotkanie i życzymy sobie więcej takich opowieści – przecież my też tworzy historię dla następnych pokoleń.

 

mgr Tulej Ilona
przewodnicząca Koła PTP
przy SWPZZPOZ w Radomiu 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »