Polecamy
wmpp

http://www.ptp.na1.pl/images//50%20lat%20ptp%20przewodnicz%B1ce.bmp

Najnowsze
Sonda
Czy popierasz akcję "Tylko mój brat mówi do mnie 'siostro'"?
 
Czy przeszkadza Ci gdy pacjent zwraca się do Ciebie "siostro"?
 
Odwiedziny

"Czepkowanie' - powrót do tradycji Drukuj Email
09.12.2010.

                      http://www.ptp.na1.pl/images/stanowisko/czepkowania%20nz%20uczelniach.bmp

Uczelnie i wyższe szkoły zawodowe kształcące pielęgniarki przywracają uroczystości czepkowania studentów pielęgniarstwa. Tradycja czepkowania ma swoją historię  i łączona jest z przynależnością do grupy zawodwej pielęgniarek i położnych. Czepkowanie, zawsze oczekiwane przez uczennice kiedyś szkół medycznych, było wielkim wydarzeniem - możliwością budowania utożsamiania się z zawodem.

W historii kształcenia pielęgniarek w uczelniach wyższych ceremoniał czepkowania jest bardzo zróżnicowany. Pierwszą uczelnią, która wprowadziła tę uroczystość była Akademia Medyczna w Lublinie. Uroczystości często towarzyszy Hymn Pielęgniarski (zatwierdzony na posiedzeniu plenarnym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego 20 lutego 1989 r. - zob. Biuletyn PTP nr 5/IX/89)

W 2010 r. Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie zatwierdziło Stanowisko PTP w sprawie zachowania symboliki zawodowej pielęgniarstwa w procesie edukacji zawodowej


Czepek pielęgniarski jest symbolem zawodu, kiedyś spełnił funkcje ochronne – zabezpieczał włosy. W Polsce pierwsze wzory czepka to okres powstania pierwszych szkół kształcących pielęgniarki (Kraków, 1911). Dla celów reprezentacyjnych był wówczas okrywany granatowym welonem.

Czepki różniły się w zależności od szkoły, symbolizowały przynależność do danej społeczności szkolnej. Stopnie wtajemniczenia zawodowego „pieczętowano” często  uzupełnianiem białego czepka czarną aksamitką w poprzek czepka. Czasami w czepek wpinane były znaczki szkoły.

Absolwentka otrzymywała czepek z poprzeczną czarną aksamitką.  Pochodzenie czarnego paska – aksamitki jest utożsamiane ze zdarzeniem, które miało miejsce we Francji, kiedy to Katarzyna Medycejska – królowa Francji w dowód wdzięczności  przyznała prawo noszenia aksamitnego kapturka położnej Luysie Bourgeois Dousier.

Absolwentki szkół pielęgniarek i położnych miały prawo do noszenia na czepkach aksamitnego szerokiego paska. (źródło: K.Wolska-lipiec; Tradycje i etos wykonywania zawodu pielęgniarki. W: Wizerunek pielęgniarki i położnej na tle nowych… s:50)


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

2010

historia

Gdański Uniwersytet Medyczny

2010 - strona GUM wiele ciekawych zdjęć

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach

2010

 

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Informatyki i Przesiębiorczości w Łomży 

Pomorska Akademia Medyczna

2010 


Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach 2011

Zapraszamy także do zapoznania się z innymi dokumentami...

Gdzie kupić Mundur Galowy i Czepek Pielęgniarski ?

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »