Polecamy
wmpp

http://www.ptp.na1.pl/images//50%20lat%20ptp%20przewodnicz%B1ce.bmp

Najnowsze
Sonda
Czy popierasz akcję "Tylko mój brat mówi do mnie 'siostro'"?
 
Czy przeszkadza Ci gdy pacjent zwraca się do Ciebie "siostro"?
 
Odwiedziny

Dyplomatorium - Czepkowanie na WNoz UM w Białymstoku Drukuj Email
23.07.2010.

W Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku tradycja „Czepkowania” została wprowadzona przez prof. Elżbietę Krajewską-Kułak w 2002 roku.


Zdjęcia z paskowania studentów na II roku studiów
      

i kontynuowana w Instytucie Medycznym im. Bł Matki Teresy z Kalkuty Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży...

 

 


Od początku istnienia kształcenia pielęgniarek w Łomży została wprowadzona tradycja czepkowania. Inicjatorką jej była prof. E. Krajewska.

 

W 2002 r.  po raz pierwszy  uroczystość czepkowania odbyła się w UMB i od tamtej pory odbywa się rok rocznie,  w listopadzie, w dniu rozdania dyplomów absolwentów, na uroczystym posiedzeniu Rady Wydziału Nauk o Zdrowiu Wszyscy członkowie Rady są w strojach ceremonialnych (toga). „Czepkowanie” rozpoczyna tę uroczystość. Biorą w niej udział studenci II roku licencjatu kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Uroczystość odbywa się w Aula Maga Pałacu Branickich. Studenci składają wówczas przyrzeczenie pielęgniarki/położnej i są „pasowani” na pielęgniarki/położne. Po złożeniu przysięgi otrzymują czepek pielęgniarki/położnej - z wąskim czarnym lub czerwonym paskiem,  symboliczny czepek w klapę z logo UMB, a także pamiątkowy dyplom z tekstem przysięgi. Czepek pielęgniarski otrzymują absolwenci na zakończenia studiów.

 

(E.K-K.)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »