Polecamy
wmpp

http://www.ptp.na1.pl/images//50%20lat%20ptp%20przewodnicz%B1ce.bmp

Najnowsze
Sonda
Czy popierasz akcję "Tylko mój brat mówi do mnie 'siostro'"?
 
Czy przeszkadza Ci gdy pacjent zwraca się do Ciebie "siostro"?
 
Odwiedziny

Oddział Mazowiecki : Nasze spotkania Drukuj Email
07.06.2010.
 

W dniu 20.05.2010 r. odbyło się co miesięczne spotkanie koła PTP przy NZOZ Dormed na ul. Reymonta w Warszawie. Z inicjatywy naszej koleżanki Eli Orządały miałyśmy przyjemność gościć pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie na ul. W.K. Roentgena 5 z tematami dotyczącymi Profilaktyki nowotworu raka piersi oraz Nowotworu szyjki macicy. Ogólnej prezentacji tematów oraz osób prowadzących prelekcje dokonała pani Dagmara Mokwa       a nad techniczną stroną przedsięwzięcia czuwał pan Michał Skiba.

 

Pierwszy materiał dotyczący raka piersi przedstawiła pani Małgorzata Rejent.        Po omówieniu przyczyn, przebiegu choroby i leczenia pani Małgorzata skupiła się na zagadnieniach profilaktyki. Przedstawione zostały metody samobadania piersi. Badanie to każda kobieta począwszy od 20 roku życia powinna przeprowadzać systematycznie, comiesięcznie, tydzień po zakończeniu miesiączki. W trakcie pomenopeuzalnym lub w trakcie ciąży w wybranym dniu miesiąca. Samobadanie nie zwalnia z kontroli piersi u lekarza. Przedstawiono nam również Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mający na celu zapewnienie kobietom w wieku 50-69 lat bezpłatnej mammografii wykonywanej raz na dwa lata. Badania wykazują, że kobiety regularnie wykonujące mammografię w wypadku wykrycia raka piersi mają szansę na pełne wyleczenie. Należy pamiętać że nie każdy guzek jest rakiem ! Natomiast rak wcześnie wykryty jest uleczalny!

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej- www.profilaktykaraka.coi.waw.pl lub kierować pytania na E-MAIL: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Kolejnym ważkim poruszanym tematem to rak szyjki macicy, materiał przedstawiła położna pani mgr Katarzyna Śliwińska, która zaprezentowała czynniki rozwoju raka oraz rolę pielęgniarki w pobieraniu cytologii. Badania dowodzą że 10 kobiet dziennie dowiaduje się o chorobie natomiast 5 kobiet dziennie umiera na tę podstępną chorobę. Warunkiem wczesnego wykrycia raka szyjki macicy, pozwalającym na całkowite wyleczenie jest regularne wykonywanie wymazów cytologicznych. Badanie przeprowadza lekarz ginekolog lub położna a trwa kilka minut i jest bezbolesne . Z bezpłatnego badania cytologicznego powinna skorzystać każda Polka w wieku 25-59 raz na trzy lata bez skierowania lekarskiego.

Informacje o ośrodkach realizujących program można uzyskać na stronie           www.nfz-warszawa.pl oraz www.profilaktykaraka.coi.waw.pl

Po interesujących wykładach panie prelegentki odpowiadały na pytania koleżanek. Wywiązała się ciekawa dyskusja dotycząca trudności z dotarciem z programami profilaktycznymi do kobiet. Doszłyśmy do wspólnego zdania że zdrowa kobieta to zdrowa cała rodzina.

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i uczulenie na ważne tematy dotyczące zdrowia kobiet.

 

Sporządziła :

Małgorzata Siwiec

Sekretarz Koła PTP  DORMED

przy Oddziale Mazowieckim 

       

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »