Polecamy
wmpp

http://www.ptp.na1.pl/images//50%20lat%20ptp%20przewodnicz%B1ce.bmp

Najnowsze
Sonda
Czy popierasz akcję "Tylko mój brat mówi do mnie 'siostro'"?
 
Czy przeszkadza Ci gdy pacjent zwraca się do Ciebie "siostro"?
 
Odwiedziny

Apel ICN dot. edukacji prowadzonej przez pielęgniarki Drukuj Email
23.05.2010.
Komunikat prasowy --- Press Information----

  

Apel ICN do Pielęgniarek na Całym Świecie:

Bądźcie Liderami w walce z chorobami przewlekłymi

 

 

12 maja 2010 r., Genewa, Szwajcaria – podczas gdy świat stoi przed znaczącym wzrostem liczby zgonów i niepełnosprawności spowodowanych przez choroby przewlekłe, istnieje pilna potrzeba, aby pielęgniarki na całym świecie proaktywnie włączyły się wraz z wszystkimi grupami społecznymi   i wszystkimi sektorami gospodarki w informowanie o tym rosnącym zagrożeniu dla zdrowia publicznego i rozwoju. Aktualne statystyki pokazują, że 60% ogółu zgonów jest spowodowanych chorobami przewlekłymi, 80% z nich ma miejsce w krajach o niskim lub średnim dochodzie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek, Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) wzywa wszystkie pielęgniarki by przystąpiły do działania, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, aby powstrzymać pandemię chorób przewlekłych.

 

 

„Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest, aby pielęgniarki swoją pracą powodowały, by wybory podejmowane przez jednostki, dotyczące zdrowia, były proste”, powiedziała Rosemary Bryant, Prezes ICN

"Jeśli każda z 13 milionów pielęgniarek na świecie osobiście zaangażuje się  w propagowanie zdrowego odżywiania, odpowiednich ćwiczeń i unikanie zażywania tytoniu, może to poprawić ich własne zdrowie i samopoczucie oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwijania się u nich chorób przewlekłych. Jeśli każda z tych pielęgniarek będzie, wśród członków swojej rodziny, przyjaciół,   w zakładach pracy i lokalnych społecznościach, pełniła rolę wzoru, nauczyciela i agenta zmian zmierzających do zdrowszego trybu życia, będziemy w stanie wspólnie zatrzymać falę chorób przewlekłych.”

Rosemary Bryant Przewodnicząca ICN, (ICN 2010)

 

 

Skala problemu

 

Skala problemu jest ogromna. Cukrzyca, choroby sercowo – naczyniowe, choroby układu oddechowego i niektóre nowotwory stanowią główne zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i rozwoju. Są też największymi na świecie zabójcami. 

Ø  WHO szacuje, że ponad 180 milionów ludzi na świecie cierpi na cukrzycę. Prawdopodobnie liczba ta zwiększy się ponad dwukrotnie do 2030 r.

Ø  W przybliżeniu 17,1 miliona ludzi zmarło wskutek chorób sercowo – naczyniowych w 2004 r., co stanowi 29% wszystkich zgonów. Z tej liczby, około 7,2 miliona zgonów spowodowanych było przez zawał serca, zaś 5,7 miliona – przez udar.

Ø  Przewiduje się, że liczba zgonów z powodu raka będzie nadal wzrastać, do 12 milionów w 2030 r. Tym chorobom można zapobiec. Nawet 80% chorób serca, udarów i cukrzycy 2 typu oraz jednej trzeciej nowotworów można uniknąć, jeśli wyeliminuje się wspólne czynniki ryzyka, a więc przede wszystkim: zażywanie tytoniu, niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu.             

W innym wypadku będą nadal wzrastać śmiertelność i ciężar chorób spowodowane przez te problemy zdrowotne. Wraz z przyjęciem zdrowego stylu życia, pielęgniarki mogą: opowiadać się za ustawodawstwem i regulacjami prawnymi, które ułatwiają podejmowanie wyborów dla zdrowia na przykład w odniesieniu do wytwarzania żywności, jej oznaczania i ustalania cen; lobbowania za przydziałami zasobów  w oparciu o dowody naukowe, umożliwiające wspieranie skutecznych interwencji zdrowotnych; pracować we współpracy ze szkołami i zakładami pracy w celu promowania zdrowych środowisk i praktyk; wykorzystywać wszelkie okazje dla informowania i edukowania pacjentów i ich rodzin.  Niniejsze wezwanie do działania wymaga uwagi i odzewu każdej pielęgniarki, w każdym miejscu na świecie, niezależnie od specjalizacji, miejsca i typu praktyki. Wykształcone, obdarzone zaufaniem społeczeństwa pielęgniarki mogą skuteczniej przyczyniać się do wprowadzania szerokich zmian, potrzebnych w polityce społecznej i zdrowotnej, jak również zmian strukturalnych na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »