Polecamy
wmpp

http://www.ptp.na1.pl/images//50%20lat%20ptp%20przewodnicz%B1ce.bmp

Najnowsze
Sonda
Czy popierasz akcję "Tylko mój brat mówi do mnie 'siostro'"?
 
Czy przeszkadza Ci gdy pacjent zwraca się do Ciebie "siostro"?
 
Odwiedziny

Oddział Mazowiecki: wspomnienia po warsztatach Drukuj Email
09.05.2010.

W dniach 23-25.04.2010roku odbyły się (już drugie) warsztaty szkoleniowe „Etyka w pielęgniarstwie” ,zorganizowane przez Przewodniczącą Mazowieckiego Oddziału PTP  panią mgr Ewę Kołacz  i panią mgr Dorotę Jacyna, prowadzonych tak jak poprzednie (w styczniu)  przez bezkonkurencyjną Panią mgr Krystynę Wolską-Lipiec. Miejscem naszego spotkania był Zajazd Piławki w Miłomłynie koło Ostródy, nad jeziorem Drwęckim.

  

 

Rozważania o ETYCE  w przepięknej scenerii stworzonej przez Naturę, w harmonii i zgodzie z nią, jak również osoba prowadząca zajęcia wskazywały na ogromną wagę poruszanych zagadnień. Przygotowane tematy:

-                            krótki rys historyczny PTP

-                            etyka troski

-                            problemy i dylematy etyczne

-                            bioetyka okazały się poruszające wszystkich uczestników. Piszę wszystkich, gdyż był z nami mąż jednej z koleżanek, który zamierzał w ciszy natury zająć się swoim zawodowym zadaniem. Przyszedłszy na początku do wykładowej „Piwniczki”, pozostał razem z nami, skupiając całą swoją uwagę na zajęciach, do końca.

Etyka jest ogromnie ważkim elementem naszego zawodu i życia. Chciałoby się rzec, najważniejszym. Z etyki wynikać powinna odpowiedzialność i na jej bazie budowanie swojej postawy zawodowej i życiowej.

Warsztaty przypominają nam i wskazują jak i czym kierować się w  dokonywaniu trudnych wyborów. Jakie cechy doskonalić w sobie, by z czystym sumieniem nieść pomoc i godnie reprezentować nasz zawód.

Grupę warsztatową stanowiły koleżanki z dwóch oddziałów onkologicznych, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, jak również technik elektroradiologii, dla której etyka jest jednym z fundamentów zawodu. Myślę, że problemy etyczne dotyczą szerszego grona pielęgniarek, z różnych dziedzin pielęgniarstwa. Zachęcam panie i panów do zainteresowania i chętniejszego uczestnictwa w takich zajęciach. Szczególnie w dzisiejszych czasach ETYKA potrzebna jest jak czyste powietrze i czysta woda.

PTP stwarza nam możliwość odreagowania naszych emocji, wzmocnienia bądź odbudowy naszej postawy zawodowej i siły moralnej. DZIĘKUJEMY.

  

                                                           Szczęśliwe uczestniczki warsztatów:

                                                             Joanna Andrysiewicz i Joanna Finke

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »