Polecamy
wmpp

http://www.ptp.na1.pl/images//50%20lat%20ptp%20przewodnicz%B1ce.bmp

Najnowsze
Sonda
Czy popierasz akcję "Tylko mój brat mówi do mnie 'siostro'"?
 
Czy przeszkadza Ci gdy pacjent zwraca się do Ciebie "siostro"?
 
Odwiedziny

Porozumienie w sprawie zranień pracowników ochrony zdrowia Drukuj Email
21.07.2009.

Pracodawcy i związki zawodowe w sektorze opieki zdrowotnej podpisały porozumienie obowiązujace w całej UE, które ma na celu zapobieganie urazom od igieł, narzędzi i inne ostrych przedmiotów.

Każdego roku w UE ma miejsce ponad 1 milion takich urazów i stanowią one  jeden z najbardziej powszechnych zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa w pracowników UE.

 

Umowa została zawarta po pięciu miesiącach negocjacji prowadzonych przez partnerów społecznych reprezentujących pracowników sektoru ochrony zdrowia, który zatrudnia 3, 5 mln pracowników w UE.

Nowa umowa ramowa została podpisana w dniu 17.07.2009 r.  przez  Europejską Federację Związków Zawodowych Służb Publicznych  (European Public Services Union - EPSU)  i Europejskiego Stowarzyszenia Szpitali i Pracodawców Ochrony Zdrowia  (European Hospital and Healthcare Employers' Association - HOSPEEM), który powołał komisję dialogu społecznego w sektorze ochrony zdrowia i szpitalach w 2006 roku.

Porozumienie ma na celu:

·         osiągnięcie możliwe bezpiecznego środowiska pracy dla pracowników w tym sektorze i ochrony ich przed ryzykiem związanym z narażeniem na zranienia;

·         zapobieganie  urazom spowodowanym przez pracowników wszystkich rodzajów  ostrych narzędzi medycznych (w tym igły);

·         utworzenie zintegrowanego podejścia do oceny i zapobiegania zagrożeniom, jak również szkolenia i informowania pracowników.

 

Na wniosek europejskich partnerów społecznych i po ocenie ich reprezentatywności dla pracowników ochrony zdrowia, a także prawnej ocenie tekstu Porozumienia, Komisja Europejska zamierza przedłożyć  wniosek do Rady Europy (na jesień) w celu realizacji umowy przez wpisanie odpowiednich zapisów  do Dyrektywy, zgodnie z art 139 Traktatu.

 

 Zobacz też:

Umowa partnerska

 

Stanowiska EFN (PTP) w sprawie

Stanowisko EFN-ICN- ”Bezpieczne Igły Ratują Życie"Safe Needles Save Lives - Nurses Call for EU Action Aimed at Safer Needle Devices”

Informacja

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »