Polecamy
wmpp

http://www.ptp.na1.pl/images//50%20lat%20ptp%20przewodnicz%B1ce.bmp

Najnowsze
Sonda
Czy popierasz akcję "Tylko mój brat mówi do mnie 'siostro'"?
 
Czy przeszkadza Ci gdy pacjent zwraca się do Ciebie "siostro"?
 
Odwiedziny

Badanie ankietowe wśród pielęgniarek po 50. r.ż. Drukuj Email
08.10.2013.
Badanie ankietowePoczucie zdrowia i satysfakcji  z pracy zawodowej
u
pielęgniarek/pielęgniarzy po 50. roku życia 

Wobec wydłużonego obecnie okresu pracy do 67 roku życia, w tym dla pielęgniarek/pielęgniarzy i położnych członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego przy Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pragnęli poznać odczucia wobec własnego zdrowia i satysfakcji z pracy zawodowej
u pielęgniarek/pielęgniarzy, którzy aktywni zawodowo i którzy obecnie ukończyli 50 lat. W tym celu zaprojektowano kwestionariusz własnego autorstwa. Badania przeprowadzono

w okresie luty-kwiecień 2013r. w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu.

 

mgr Wojciech Kapała, mgr Barbara Majkowska,

Szpital Wojewódzki w Poznaniu.

Koło PTP przy Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego
 im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

   

Wyniki badań pokazują, że w grupie ankietowanych pielęgniarek po 50. roku życia (22 proc.) nie uważa się za osobę zdrową, (57 proc.) cierpi na jakąś chorobę przewlekłą, zaś z niespełna z połowy badanych (38 proc.) musi z tego tytułu przyjmować na stałe zlecone leki.

Największą grupą chorób jaką podają badane pielęgniarki to schorzenia narządu ruchu (20 proc.), w tym  dominuje dyskopatia, zwyrodnienia stawów, bóle mięśni i stawów oraz choroby  układu krążenia (15 proc.), w tym dominuje nadciśnienie tętnicze. Z powodu chorób przewlekłych każdego roku (44 proc.)  przebywa na zwolnieniu lekarskim od jednego tygodnia do jednego miesiąca. 2/3 badanych pielęgniarek (71 proc.) ocenia, że stan ich zdrowia utrudnia wykonywania niektórych czynności w pracy zawodowej. Jako główne podają przykłady utrudnionego wraz z wiekiem podnoszenia i transportowania chorych, trudności w zmianie pozycji ułożenia pacjenta w łóżku.

92 proc. badanych pielęgniarek miewa uczucie wyczerpania/zmęczenia w pracy, z czego 33 proc. każdego dnia w pracy, zaś 48 proc. co najmniej raz w tygodniu.

 

mgr Wojciech Kapała, mgr Barbara Majkowska,

Szpital Wojewódzki w Poznaniu.

Koło PTP przy Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego
 im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »