Polecamy
wmpp

http://www.ptp.na1.pl/images//50%20lat%20ptp%20przewodnicz%B1ce.bmp

Najnowsze
Sonda
Czy popierasz akcję "Tylko mój brat mówi do mnie 'siostro'"?
 
Czy przeszkadza Ci gdy pacjent zwraca się do Ciebie "siostro"?
 
Odwiedziny

Komisja Historyczna
Wirtualne Muzeum Pielęgniarstwa. Projekt FIO Drukuj Email
Komisja historyczna
27.07.2011.
http://www.ptp.na1.pl/images/banners/banner%20wmpp.jpg
Z dniem 1 stycznia 2012 roku Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie przygotowało dla środowiska pielęgniarskiego i sympatyków naszego zawodu dar - Wirtualne Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego. Zapraszamy do zwiedzania Muzeum i upowszechniania informacji o unikatowym w skali Kraju projekcie.
W celu kontynuacji dzieła Koleżanek zachęcamy zwiedzających  do współpracy z Główną Komisją Historyczną przy Zarządzie Głównym PTP - kontakt

Czytaj
 
Archiwalne dokumenty Drukuj Email
Komisja historyczna
02.01.2011.

Zapraszamy do zapoznania się z archiwalnymi dokumentami dotyczącymi powstania PTP:

 

1. Zawiadomienie o nadaniu jednostce numeru statystycznego (REGON) [POBIERZ]

2. Wyciąg z rejestru stowarzyszeń Urzędu Spraw Wewnętrznych [POBIERZ]

3. Zgoda Prezesa Rady Ministrów na powstanie Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego [POBIERZ]

 
Chronicle nr 2 2010 Drukuj Email
Komisja historyczna
04.12.2010.
Zapraszamy do zapoznania się z biuletynem Barbara Bates Center for The Study of The History of Nursing University of Pennsylvania School of Nursing [POBIERZ]
 
43 edycja Medalu Florencji Nightingale Drukuj Email
Komisja historyczna
20.11.2010.

Formularz Zgłoszeniowy [POBIERZ]

Informacja Prasowa [POBIERZ]
 
GKH sprawozdanie 2009 r. Drukuj Email
Komisja historyczna
25.09.2010.
Czytaj
 
Teodozja Musiałowicz Drukuj Email
Komisja historyczna
24.09.2010.

Musialowicz headshot 524Podczas II wojny światowej, Teodozja Musiałowicz została deportowana do obozu pracy na Syberii. W 1942 roku uciekła  z obozu i została pielęgniarką Polskiej Armii w Teheranie, Palestynie i we Włoszech. Ewakuowana do Anglii w 1946 roku, wyjechała do USA w 1951 roku. Gdzie przez ponad 30 lat, w Chicago, kontynuowała karierę pielęgniarki...


TEHERAN

 

Musialowicz 3 nurses_cropped

Teharan (pierwsza z prawej)

 

W 2009 r. T. Musiałowicz brała udział w spotkaniu mającym na celu łączenie Polskich Kombatantów w całym świecie, który odbył się w Polsce. 

Dowiedziała się tam,  że jest ostatnią  żyjącą, z dwóch polskich pielęgniarek Korpusu na świecie. T. Musiałowicz jest aktywnym członkiem organizacji weteranów polskiej w Chicago, i pisze pamiętnik. (źródło: Justyna Jabłońska "Cztery opowiadania: pielęgniarki, dziecka, członka ruchu oporu, żółnierza")
04 GRUDNIA 2009

http://news.medill.northwestern.edu/chicago/news.aspx?id=151785)

 

Na stronie znajduje się też prezentacja zdjęć z pobytu polskich pielęgniarek w Teheranie ... (DK)

 
 
50 lat PTP Drukuj Email
Komisja historyczna
01.08.2010.

 W dniu 15 września 2007r. w Centrum Dydaktycznym AM w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Jubileuszowa Konferencja „Pielęgniarstwo Polskie na przełomie wieków - 50 lat Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego”.


Organizatorami Konferencji byli Wydział Nauki o Zdrowiu AM i Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Wydarzenie to było szczególnym dla  polskiego pielęgniarstwa, gdyż obchodzono 50 rocznicę powstania pierwszej po wojnie niezależnej organizacji pielęgniarskiej, która reprezentowała pielęgniarki w kraju i za granicą. Doniosłość wydarzenia podkreślała obecność wielu gości. Wśród nich był I wice prezydent Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN) Franz Wagner, przewodnicząca Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Pielęgniarek (EFN) Annette Kennedy, przewodnicząca Brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego (RCN) Maura Buchanan. Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, sejmu i senatu oraz zasłużone dla pielęgniarstwa koleżanki, w tym medalistki Medalu Florencji Nightingale a także  390 uczestników z kraju i z zagranicy.

 

Czytaj
 
Pożegnanie Janiny Fetlinskiej Drukuj Email
Komisja historyczna
21.04.2010.

PAP, TSz/17:39
 Senator Janina Fetlińska pochowana w Ciechanowie
Senator PiS Janina Fetlińska, która zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, została w środę pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Ciechanowie.
Podczas uroczystości pogrzebowych znajomi i współpracownicy senator Fetlińskiej wspominali ją jako osobę życzliwą, zawsze gotową do pomocy.

Nabożeństwo w intencji senator Fetlińskiej odprawił w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny biskup płocki Piotr Libera. O zmarłej powiedział, że jej drogą życiową była wiara. Podziękował jej za podjęcie inicjatywy specjalnej uchwały Senatu upamiętniającej osobę abpa płockiego błogosławionego Antoniego Juliana Nowowiejskiego, zamordowanego w hitlerowskim obozie w Działdowie w 1941 r.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz powiedział, że senator Fetlińska wychodziła poza klasyczny typ polityka, była społecznikiem, osobą wrażliwą na problemy innych ludzi. - Pani Janina Fetlińska była jednym z najbardziej aktywnych i pracowitych senatorów. Miała wiele pomysłów, które chciała realizować. Przychodziła z nimi do mnie, często rozmawialiśmy - wspominał Borusewicz. Podkreślił, iż senator Fetlińska, z wykształcenia pielęgniarka, pamiętała zawsze o najbardziej potrzebujących.

Poseł Marek Suski odczytał list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z kondolencjami dla rodziny senator Fetlińskiej. "Odeszła senator wielkiego serca" - napisał Jarosław Karczyński. Zaznaczył, iż poznał senator Fetlińską jako osobę o niezwykłej wrażliwości społecznej. Sam Suski we wspomnieniu o senator Fetlińskiej powiedział, że była osobą życzliwą, zawsze chętną do pomocy. - Bardzo, bardzo będzie nam Janinko ciebie brakowało - mówił wzruszony.

Shiraishi Kazuko z ambasady Japonii w Polsce opowiedziała, że poznała senator Fetlińską w 2007 r., gdy powstawała senacka grupa polsko-japońska, a ostatni raz spotkała ją w lutym i otrzymała zaproszenie do Ciechanowa. - Pani Janino, jestem pierwszy raz w życiu w Ciechanowie, ale ze łzami w oczach - mówiła łamiącym się głosem. Dodała, że zapamięta senator Fetlińską jako osobę pogodną, ciepłą i życzliwą, z którą można było porozmawiać o wszystkim, nie tylko o polityce, ale także o życiu. - Japonia straciła przyjaciółkę - powiedziała Kazuko.

Na trasie konduktu żałobnego od kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny ostatniej drodze Janiny Fetlińskiej towarzyszyli mieszkańcy Ciechanowa. Na Cmentarzu Komunalnym senator Fetlińską pożegnała prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek dr Elżbieta Buczkowska. - Żegnają cię wszystkie pielęgniarki w Polsce. Byłaś dla nas wielkim wsparciem. Do kogo teraz zwrócimy się o pomoc? Dziękujemy ci za wszystko. Będziesz w naszej pamięci i w sercach - zapewniła Buczkowska.

Prof. Bożena Urbanek z Zakładu Historii Nauki PAN, gdzie Janina Fetlińska pisała pracę habilitacyjną, której nie zdążyła już obronić, z żalem przyznała: "tak wcześnie odeszłaś, a mogłaś tak wiele jeszcze zrobić dla pielęgniarstwa".

Decyzją marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, pełniącego obowiązki prezydenta RP, senator Fetlińska za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu odznaczona została pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Senator Fetlińska, członek rady politycznej PiS, urodziła się 14 czerwca 1952 r. w Tuligłowach (Podkarpackie). Po studiach na wydziale pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie przeprowadziła się do Ciechanowa, gdzie kierowała ośrodkiem doskonalenia kadr medycznych w szpitalu wojewódzkim. Obroniła pracę doktorską, był to pierwszy doktorat pielęgniarki w dziedzinie nauk medycznych w Polsce. Napisała także pracę habilitacyjną w Zakładzie Historii Nauki PAN, której nie zdążyła już obronić.

Fetlińska była członkiem towarzystw naukowych i społecznych, m.in. Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Tworzyła i była pierwszym prezesem Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych Rodzinnych w Polsce. Zasiadała w Senacie RP VI i VII kadencji z okręgu płocko-ciechanowskiego. Wcześniej była radną powiatu ciechanowskiego. Pozostawiła męża i syna.
 
Kondolencje Drukuj Email
Komisja historyczna
13.04.2010.

Informacja prasowa wysłana przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w związku z tragiczną śmiercią Senator janiny Fetlińskiej [POBIERZ]

 

Kondolencje przesłane w związku z tragiczną śmiercią Senator Janiny Fetlińskiej

 

EFN [POBIERZ]

 

ICN [POBIERZ]

 

Kondolencje z towarzystw pielęgniarskich ...

 

 

Czytaj
 
Senator RP Janina Fetlińska Drukuj Email
Komisja historyczna
10.04.2010.

PAMIĘTAMY

 


Janina Fetlińska - http://www.ptp.na1.pl/images/zdjecia/ptp%20%BFa%B3oba.jpgSenator Rzeczypospolitej Polskiej VI i VII kadencji - http://www.ptp.na1.pl/images/zdjecia/j%20fetli%F1ska.jpgodeszła od nas 10.04.2010 r.

Cześć Jej Pamięci

"Mój zawód - pielęgniarstwo - nauczył mnie patrzeć na drugiego człowieka jak na osobę, której zawsze powinnam udzielić pomocy w potrzebie. Moja wewnętrzna społecznikowska pasja powoduje, iż zawsze staram się widzieć grupy społeczne i społeczności, dla których mogę być użyteczna. Moje doświadczenie menadżera i nauczyciela akademickiego utwierdziło we mnie podziw i szacunek dla potencjału indywidualnych osób i efektywność dobrze kierowanych zespołów ludzkich.   Jestem optymistą i wierzę, że Polska … „Pożegnanie...Konferencja w Senacie "Zawód pielęgniarki na ziemiach polskich w XIX i XX wieku" - pierwsza konferencja  o pielęgniarstwie

15 września 2008 r. w Senacie RP, Komisja Zdrowia zorganizowała, z inicjatywy senator Janiny Fetlińskiej, konferencję naukową "Zawód pielęgniarki na ziemiach polskich w XIX i XX wieku".Sesja poświęcona zawodowi pielęgniarki w perspektywie historycznej organizowana była przy współudziale Polskiej Akademii Nauk i uczelni medycznych, w ramach cyklu konferencji dotyczących zawodów medycznych na przełomie XIX i XX wieku.Otwierając konferencję senator Władysław Sidorowicz, przewodniczący senackiej Komisji Zdrowia podkreślił, że czerpiąc z doświadczeń przeszłości, musimy stawiać pytania o przyszłość. Dziś mamy rozwinięte struktury samorządowe, korzystamy z równych praw, wyzwaniem jest więc działanie na rzecz społeczeństwa, drugiego człowieka, państwa, które w istocie stanowi miarą naszej wartości. Przewodniczący wyraził przekonanie, że senacka konferencja będzie służyć twórczej inspiracji, powstawaniu społecznie potrzebnych projektów.Senator Janina Fetlińska przedstawiła udział pielęgniarek w pracach polskiego parlamentu. W odrodzonym Senacie, dotychczas mandat senatora pełniły cztery pielęgniarka: Alina Pieńkowska, Krystyna Sienkiewicz, Elżbieta Gelert i Janina Fetlińska.Senator podkreśliła niezwykłą aktywność parlamentarzystek - pielęgniarek, ich zaangażowanie w stanowienie prawa, a także na rzecz społeczeństwa - poza parlamentem.Długą, trwającą prawie 100 lat drogę rozwoju zawodu pielęgniarki, tworzenia społeczności zawodowej przypomniała doc. dr hab. B. Urbanek.Dalsza część senackiej konferencji miała charakter panelowy. W dwóch równoległych sesjach omawiano różne aspekty zawodu pielęgniarski w ujęciu historycznym, a także politycznym. (źródło http://www.senat.gov.pl/k7/agenda/seminar/080915.htm - dostęp 11.04.2010 r.) 
Czytaj
 
Z działalności PTP - 1989 Drukuj Email
Komisja historyczna
03.11.2009.

Zapraszamy do zapoznania się z działalnością Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w 1989 r.

 

1. Biuletyn 1989 - Szkoły Medyczne noszące imiona zasłużonych pielęgniarek

2. Umundurowanie i terminarz uroczystości w szkołach pielęgniarskich i położnych oraz higienistek szpitalnych cz. 1

3. Umundurowanie i terminarz uroczystości w szkołach pielęgniarskich i położnych oraz higienistek szpitalnych cz. 2

 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 22 - 41 z 41