Polecamy
wmpp

http://www.ptp.na1.pl/images//50%20lat%20ptp%20przewodnicz%B1ce.bmp

Najnowsze
Sonda
Czy popierasz akcję "Tylko mój brat mówi do mnie 'siostro'"?
 
Czy przeszkadza Ci gdy pacjent zwraca się do Ciebie "siostro"?
 
Odwiedziny

Komisja Historyczna
Zmarła Ilona Tułodziecka Drukuj Email
Komisja historyczna
26.06.2014.

Ilona Tułodziecka Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 23.06.2014 r. zmarła po długiej chorobie Pani Ilona Tułodziecka, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych II i III kadencji, współtwórczyni samorządu zawodowego w którym aktywnie działała przez wiele lat. Do końca życia oddana sprawom zawodowym, zatroskana o ludzi potrzebujących pomocy, ciepły, życzliwy Człowiek.

Żegnamy Ją z poczuciem wielkiej straty. Pozostanie w naszej pamięci jako wzór do naśladowania.

Prezes i Zarząd Główny 
Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

 
Zmarła ZOFIA SPORZYŃSKA Drukuj Email
Komisja historyczna
10.06.2014.

5 czerwca 2014 zmarła w Warszawie w wieku 100 lat

ZOFIA SPORZYŃSKA
Pielęgniarka
zasłużona dla kraju i zawodu
odznaczona Medalem Florencji Nightingale
Absolwentka Szkoły Pielęgniarstwa PCK w Warszawie.

Niezwykle ofiarna w obronie życia i zdrowia rannych i chorych podczas okupacji i Powstania Warszawskiego. Założycielka Szkoły Pielęgniarstwaw Szczecinie i Olsztynie. Wieloletnia Przełożona Pielęgniarek w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie. Bardzo aktywna członkini i przewodnicząca Sekcji Pielęgniarek przy ZG Związku Zawodowego Służby Zdrowia, mocno zaangażowana w działalność Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Czytaj
 
Nasza Staszka Drukuj Email
Komisja historyczna
27.05.2014.
15 maja 2014r zakończyła swą ziemską wędrówkę
Stanisława Usnarska
NASZA STASZKA

Pozostanie w naszej pamięci jako niezwykle aktywna
pielęgniarka całym sercem oddana pielęgniarstwu i
Polskiemu Towarzystwu Pielęgniarskiemu

Stanisława Usnarska urodziła się 20.04.1921roku w Poznaniu. Córka Anety i Mariana Frankowskich. Wychowywała się w atmosferze umiłowania wiary i Ojczyzny. Ojciec był adiutantem gen. Hallera.
Po przedwczesnej śmierci ojca rodzina zmuszona była opuścić Poznań. Staszka wraz z matką i bratem Teodorem zamieszkali u babci w Zakroczymiu. Warunki bytowe były trudne. Marzyła o pielęgniarstwie. Przyjęcie do szkoły związane było z wniesieniem „wyprawki”, której zgromadzenie w sytuacji rodziny było niemożliwe. Dzięki wujowi, lekarzowi została zaproszona do Bolesławca, gdzie wolontaryjnie pracowała w szpitalu. Tu została zauważona jako niezwykle pracowita i troskliwa o chorych. Dzięki interwencji szpitala została przyjęta do Szkoły Pielęgniarstwa w Warszawie przy ul. Kasprzaka, jednocześnie uzupełniała maturę. Fascynowała ją chirurgia. Po uzyskaniu dyplomu pielęgniarki rozpoczęła pracę w oddziale szkolnym, chirurgii w szpitalu przy ul. Kasprzaka. Miała nieustającą potrzebę pogłębiania wiedzy i umiejętności. Wyróżniała się energią, pracowitością i inwencją. 17.października 1958 objęła stanowisko przełożonej szpitala. Po strajku pielęgniarek 1963 roku musiał zmienić pracę. Otrzymała ją na kardiologicznym bloku operacyjnym w Szpitalu Kolejowym w Międzylesiu. Znów weszła w wir pracy i nauki. Wkrótce otrzymała uprawnienia do asystowania przy operacjach na otwartym sercu. Marzenia zawodowe spełniały się. W tym czasie również zawarła związek małżeński. O mężu mówiła: „ zawsze z mężem byliśmy gotowi nieść pomoc”
Z działalnością Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego zetknęła się jeszcze w poprzedniej pracy, dzięki wizytom ówczesnej przewodniczącej ZG PTP, Apolonii Antczak. Z pasją włączyła się w działalność tej organizacji. Uczestniczyła w tworzeniu archiwum i biblioteki, współorganizowała spotkania i konferencje. Walczyła o lokal – siedzibę Zarządu Oddziału Warszawskiego i Zarządu Głównego PTP. W latach 1989-1993 pełniła funkcję przewodniczącej Zarządu Oddziału. Zorganizowała kursy języka angielskiego dla pielęgniarek, którymi kierowała przez wiele lat. Do końca swojego, długiego życia była członkinią Komisji Historycznej przy ZG PTP.
Cieszyła się sympatią i uznaniem. Otrzymała wiele honorowych odznaczeń państwowych i zawodowych:
1. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 1987r.
2. Złoty Krzyż Zasługi – 1979r.
3. Odznakę Honorową PTP – 1977r.
4. Odznakę „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”- 1977r.
5. Odznakę Honorową PCK - 1993r.
6. Honorową Odznakę za działalność na rzecz kapituły
„Pomocnej Dłoni PCK HDK” – 1999r.


Główna Komisja Historyczna
działająca przy ZG PTP
prosi o serdeczne wspomnienie
naszej Koleżanki

Pożegnamy Naszą Staszkę we wtorek 27 maja br. na uroczystości pogrzebowej w kościele i na cmentarzu w Pyrach o godz.11.00Dojazd z pętli autobusowej Wilanowska aut. 709 do przystanku przy ul. Łagiewnickiej.

 
Pielęgniarstwo - historia - profesja - nauka Drukuj Email
Komisja historyczna
28.04.2014.

Konferencja Naukowo-Szkoleniowa W dniu 26.04.2014 roku odbyła się w Ciechanowie XIV Ogólnopolska i IV im. dr n. med. Janiny Fetlińskiej Konferencja Naukowo Szkoleniowa
"Pielęgniarstwo - historia - profesja - nauka" .

Podczas spotkania, archiwistka Komisji Historycznej mgr Jadwiga Gnich przedstawiła prezentację dotyczącą historii i pracy GKH przy ZG PTP, Centralnego Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego i Wirtualnego Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego .

Przedstawiony materiał spotkał się z bardzo dobrym odbiorem koleżanek i kolegów i zaowocował nowymi cennymi kontaktami, które GKH będzie mogła wykorzystać w swojej dalszej pracy.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość przedstawienia efektów wieloletniej pracy naszych Koleżanek.

Konferencja Naukowo-Szkoleniowa

 
Zmarła p. Teresa Chętnik Drukuj Email
Komisja historyczna
07.03.2014.
Szanowni Państwo, pragnę poinformować, że 3 marca 2014 w Szpitalu Wolskim w Warszawie zmarła zasłużona pielęgniarka, pedagog, autorka wielu publikacji zawodowych Pani mgr Teresa Chętnik. Od 1987r. Pani Teresa była Mieszkanką Domu Pracownika Służby Zdrowia (ZOL). Wolą Pani Teresy było aby na swoje pożegnanie była ubrana w zwykły strój pielęgniarski i pochowana w Łomży w grobie, gdzie spoczywa Jej Matka i Brat. Pożegnanie i pogrzeb odbędzie się w Kaplicy na Cmentarzu w Łomży przy ul. Kopernika w najbliższą sobotę – 8 marca 2014 o godz. 13.00.
Z poważaniem,
Jolanta Czerniak
Dyrektor Domu Pracownika Służby Zdrowia

Życiorys

 
Przyczynek do dziejów pielęgniarstwa polskiego XX wieku Drukuj Email
Komisja historyczna
10.09.2013.

Z ogromną przyjemnością informujemy iż jest już do nabycia książka Pani Barbary Dobrowolskiej pt. "Materiały Historyczne Pielęgniarstwa Polskiego"

Wszystkich zainteresowanych zakupem tej pozycji prosimy o kontakt pod adresem: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 
Medal Florencji Nightingale - setna rocznica Drukuj Email
Komisja historyczna
14.06.2013.

Czy wiecie, że 16 maja 2012 minęła setna rocznica ustanowienia najwyższego miedzynarodowego odznaczenia w przyznawanego pielęgniarkom i pięgniarzom, osobom z pomocniczego personelu Czerwonego Krzyża Medalu im. Florance Nightingale?

Medal ten jest przyznawany przez Miedzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża

osobom, które wyróżniły się czynami wymagającymi ofiarnosci i wyjatkowej odwagi w niesieniu pomocy ludziom zarówno w czasie wojen jak i pokoju, ofiarom konfliktów, kataklizmów i katastrof a także za wyjątkowe zaslugi, działalność innowacyjną na rzecz zdrowia publicznego i edukacji pielęgniarek.

Został on ustanowiony dla uczczenia pamięci czynów Florance Nightingale na rzecz poprawy opieki nad rannymi i chorymi.

Medal oraz zasady jego przynawania został ustanowiony Uchwałą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża na IX Konferencji w Waszyngtonie 16 maja 1912 roku. Po raz pierwszy został przyznany w setną rocznicę urodzin F.Nightingale 12 maja 1920 roku. (więcej szczegółów wraz z Galerią Medalistek polskich na stronie http://www.wmpp.org.pl

 

Przypominamy iż w 2013 roku odbedzie się kolejna edycja przyznawania Medalu im. Florance Nightingale. Prosimy o przygotowanie wniosków do nominacji .

 

 

 Medalistki Medalu Florencji Nightingale 1923 - 2009

 

42 edycja Nagrody „Medal Florence Nightingale”  12 maj 2009 

Czytaj
 
Światowa Organizacja Zdrowia Drukuj Email
Komisja historyczna
11.06.2013.

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization – WHO ) powstała 7 kwietnia 1948 roku, od tego czasu obchodzimy w tym dniu Światowy Dzień Zdrowia. Polska została przyjęta do WHO 6 maja 1948 roku , wystąpiła z niej w 1950 roku – tak jak inne państwa socjalistyczne , ponowne wstąpienie do Organizacji nastąpiło w styczniu 1957r.

Głównym celem WHO jest osiągnięcie przez wszystkich ludzi możliwie najwyższego poziomu zdrowia.
Cel ten jest realizowany poprzez koordynację współpracy między państwami, przygotowywanie strategii polityki zdrowotnej.

Program działania WHO:

  1. Promocja rozwoju
  2. Wzmacnianie bezpieczeństwa zdrowotnego
  3. Wzmacniane systemów ochrony zdrowia
  4. Wykorzystywanie badań, informacji i dowodów naukowych
  5. Poszerzenie współpracy partnerskiej
  6. Poprawa wyników działania

WHO posiada siedzibę główną w Genewie oraz sieć biur regionalnych . Główną misją WHO w Europie jest służenie państwom członkowskim. Europejskie Biuro Regionalne WHO sformułowało cel Organizacji jako wspieranie państw w rozwijaniu ich własnej polityki zdrowotnej, programów zdrowia, promowanie zdrowia publicznego.
Obecnie wszystkie działania Organizacji są realizowane poprzez pryzmat systemów ochrony zdrowia. Za system ochrony zdrowia przyjmuje się organizacje, instytucje , których zadaniem jest podejmowanie działań skierowanych na poprawę i utrzymanie zdrowia.

1969 1969 1969

Czytaj
 
Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Polożnej Drukuj Email
Komisja historyczna
10.06.2013.
statuetki

6.06.2013 r. na WUM odbyła się Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Polożnej, na której to uroczystości miałyśmy okazję podziękować naszym Koleżankom z GKH przy ZG PTP: Krystynie Wolskiej - Lipiec, Barbarze Dobrowolskiej, Marii Żmijewskiej - Laskowskiej, Iwonie Czapskiej, Kamili Łukaszewicz za Ich wieloletnią pracę.

Była to też jedyna okazja do podziękowań dla twórców filmu ,,Pielęgniarki - strażniczki historii'', Panu Łukaszowi Grzanka i Maciejowi Ogonowskiemu.

Wyrazy szacunku i sympatii sklada WMPP

szczegóły na facebook'u

 
Koleżanki z Łodzi gośćmi w CAPP Drukuj Email
Komisja historyczna
04.06.2013.

Dnia 01.06.2013 w siedzibie ZG PTP gościliśmy sympatyczną grupę koleżanek – pielęgniarek z łódzkiego koła PTP.
Celem wizyty była chęć zwiedzenia Centralnego Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego i zobaczenia jego zasobów. Spotkanie przebiegało w atmosferze życzliwości i dużego zainteresowania. Program wizyty składał się z dwóch części. W pierwszej – Przewodnicząca Głównej Komisji Historii – mgr Krystyna Wolska – Lipiec przygotowała ciekawą prezentację przedstawiającą rozwój pielęgniarstwa. Mówiła o wzorcach osobowych, o Komisji Historycznej i o Centralnym Archiwum, kierując uwagę na ich genezę, historię i działalność.

Po prezentacji była krótka przerwa na skromny poczęstunek, a następnie cała grupa udała się do lokalu CAPP w celu obejrzenia zbiorów.

Na miejscu Krystyna Wolska - Lipiec wspólnie z Jadwigą Gnich zaprezentowały poszczególne kategorie zasobów archiwalnych. Zaprezentowały cenne eksponaty i omówiły wiele wątków związanych z gromadzeniem, przechowywaniem, opracowywaniem, zabezpieczaniem, ewidencją oraz udostępnianiem materiałów archiwalnych tworzących zasób archiwalny.

Czas spotkania nieubłaganie dobiegł końca. Rozstałyśmy się w klimacie serdeczności i mamy nadzieję, ze z poczuciem satysfakcji.

Dziękujemy raz jeszcze koleżankom z Łodzi za poświęcony czas i okazane zainteresowanie.
Główna Komisja Historyczna

 
Zaproszenie do Koła Sympatyków Historii Pielęgniarstwa. Drukuj Email
Komisja historyczna
13.05.2013.

Szanowne Koleżanki i Koledzy,
którym dzieje pielęgniarstwa polskiego nie są obojętne .

Przesyłamy Wam bakcyla faktografa, który może zadziała na tyle silnie, że zechcecie dołączyć do Koła Sympatyków Historii Pielęgniarstwa, które pragniemy powołać przy Głównej Komisji Historycznej działającej przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Posiadamy bogate archiwum, którego zawartość wymaga żmudnej archiwizacji ale i opracowań oraz wzbogacania o nowe dokumenty rejestrujące aktualne wydarzenia. Potrzebujemy zapaleńców, którym praca na rzecz utrwalania i promowania historii naszej profesji przynosi radość.

Czekamy na zgłoszenia: historycznaptp@gmail.com

 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 21 z 41